Tento web využívá soubory cookies. Pro úplnou funkčnost stránek musíte s využitím cookies souhlasit. Souhlas je možné kdykoliv odvolat. Souhlasím

Poradíme vám Finanční test

CZ   EN

Přihlášení

X

Vyplňte jméno své skupiny a přihlašte se kliknutím na tlačítko "Přihlásit".

Vzdělávání

Vzdělávání

Zvyšte si svou kvalifikaci prostřednictvím akreditovaných rekvalifikačních kurzů!

Projekty EU

Projekty EU

Projekty Evropského sociálního fondu – projekty, které Vám pomohou.

Agentura práce

Agentura práce

Hledáte zaměstnání nebo hledáte vhodné zaměstnance? Využijte služeb naší agentury práce!

Peníze vlastní a cizí/půjčené

Peníze vlastní

Mezi peníze vlastní můžeme počítat veškeré příjmy tuzemské i ze zahraničí, které máme:

- z výdělečné činnosti,

- z příležitostných výdělků, patentů a vynálezů,

- z podnikání,

- z pronájmů či prodejů věcí movitých i nemovitých,

- výhry, dědictví,

- renty, odstupné, dárcovství krve,

- příjmy z pojištění, odškodné,

- příjmy z vkladů…

Obecně naše příjmy dělíme na AKTIVNÍ a PASIVNÍ. U první skupiny příjmů se musíme prakticky pořád ohánět, abychom jich dosáhli. Například každodenním chozením do zaměstnání. V případě, kdy si za vydělané peníze pořídíme nemovitost, kterou se rozhodneme pronajímat, nazýváme pak následné příjmy za pasivní. Neznamená to, že bychom se nám snad od té doby jen sypaly penízky a my nemuseli hnout ani brvou. Rozdíl je v tom, že peníze vydělává nemovitost a ne přímo my. Pokud budeme malířem, který musí nejprve obraz namalovat, aby ho mohl zpeněžit, jedná se o aktivní příjem. Pokud budu dědicem těchto uměleckých děl a rozhodnu se je pronajímat nebo prodat, zisky z nich jsou mými pasivními příjmy. A takových příkladů bychom našli mnohem víc.

Peníze mohou také vyjádřit hodnotu našeho majetku.  Veškeré tyto příjmy z majetku či majetku samotného lze dle jejich povahy rozdělit do dvou základních skupin:

  • aktiva - majetek, který nám svou existencí přináší zisk     

        - finanční (akcie, dluhopisy, podílové listy…),

        - majetek stoupající na hodnotě,

        - nemovitosti vytvářející příjem,

        - autorská práva, patenty,

        - umělecké předměty a šperky,

        - podnikání…

 

  • pasiva - majetek, který vytváří výdaje                                

        - rodinný dům, chata, zahrádka,

        - automobil pro osobní účely,

        - věci osobní spotřeby…

 

Mnohdy považujeme svůj dům nebo luxusní auto či chatu za svůj největší majetek, za svoje aktivum. Ve skutečnosti jsou spojeny s výdaji, jako je placení pojistky, daní, běžnou údržbou apod. Z tohoto hlediska se jedná o PASIVUM. Pokud používáme osobní auto pro soukromé účely, je to pasivum, v momentě, kdy ho používáme k podnikání, stává se AKTIVEM.

 

Peníze půjčené

V našem životě hrají peníze významnou roli. Setkáváme se s nimi prakticky denně. Nakupujeme, spoříme, investujeme, platíme složenky, mnohdy „jen tak“ utrácíme nebo jdeme za zábavou. Většinou jsou to částky, které máme k dispozici nebo na našem bankovním účtu. Mnohdy však mohou nastat situace, pokud možno v tu pro nás nejnevhodnější dobu, kdy potřebujeme vyšší sumu a nemáme železnou rezervu. V takový okamžik víme, že s vlastními penězi nevystačíme a jdeme si PŮJČIT. Důležité je nepanikařit, vše důkladně promyslet, předvídat, poradit se…

Nejdříve si musíme uvědomit, zda danou věc opravdu právě teď hned potřebujeme. Je rozdíl, jestli se nám rozbila 20 let stará pračka nebo nám začíná zrnit televize. Prát potřebujeme, bez televize se to dá chvíli vydržet. Mohu si s mojí mzdou dovolit koupit nákladný rodinný dům nebo je pro mě únosnější pořídit si menší byt a zvládat tak i náklady s tím spojené? Zadlužuji se neprozřetelně koupí svého luxusního vysněného vozu proto, abych oslinil všechny kolem, nebo mi stačí spolehlivý ojetý vůz jako dopravní prostředek do práce. Nezruinuje mě už jen to, že nebudu mít na drahé pojistky, údržbu a servis? Proto bychom měli mít stále na paměti tyto zásady:

 

Na to, co chceme, se snažme našetřit.

Půjčujme si jen na to, co nutně potřebujeme.

Důležitost dluhu nespočívá v jeho výši, ale ve skutečných důsledcích právních kroků věřitelů.

 

Dalším krokem, poté co jsme dopěli k závěru, že danou věc opravdu potřebujeme, je JAK VYSOKOU ČÁSTKU SI PŮJČIT. Musím si vzít úvěr v plné výši nebo část pokryjí úspory, které mám?

Poté přichází zásadní rozhodnutí, a to: KDE SI PŮJČIT?

 

V podstatě máme čtyři základní možnosti. Tou první bývá žádost o půjčku v rodině nebo mezi přáteli. Je založena na vzájemné důvěře. Obvykle neplatíme úroky. Nespěchá se ani s termínem splacení. Místo smlouvy poslouží podání ruky. Ručení se většinou také nevyžaduje. Riziko je proto především na bedrech toho, kdo půjčuje. Přijít však také můžeme, pokud nedostojíme svým závazkům, o své dobré jméno, výše již zmíněnou důvěru, dobré vztahy v rodině, přátele, ale i sebeúctu…

Druhá možnost je půjčit si peníze velmi rychle, ale za vysoký úrok (bývá 50 i více %) a s šibeničním termínem splacení, tedy u lichváře. K tomuto, můžeme říci, zoufalému kroku, se uchylují především lidé, kteří se v dané problematice neorientují, chybí jim základní znalosti finanční gramotnosti, jsou v tíživé situaci, banky jim již nechtějí půjčit, či jsou jen nerozvážní. Peníze dostanou s úsměvem, ale v naprosté většině případů nejsou schopni dodržet smluvené podmínky a prvotní euforie z rychle získaných peněz pomíjí. Sankce z toho plynoucí jsou pak fatální. Věřitelé neváhají přejít od pohrůžek k násilí, únosům či fyzické likvidaci. Někteří nutí své dlužníky k páchání trestní činnosti, prostituci apod. Přichází rozčarování, stres, zděšení, mnozí situaci neunesou psychicky a sáhnou si na život.

Třetím způsobem, jak získat peníze je navštívit některou z finančních společností z nebankovního sektoru. Ty bohužel nepodléhají bankovnímu dohledu ani zákonu o bankách. Právě proto volí svůj dravý přístup ke klientovi. Mnohdy se o nich hovoří jako o „predátorech úvěrování“. Zaměřují se především na osoby bez příjmů, na sociálních dávkách nebo na ty, kteří již dluží a půjčku v bance nedostanou. Nabízí nízké splátky, ale právě díky tomu nestačí jejich výše ani na pokrytí úroků, natož na splácení půjčené sumy. Na konci dohodnutého období tak často zjistí, že jsou paradoxně ještě více zadluženi. Některé z těchto společností nabízejí svoje služby i pomocí televizní reklamy.

Nejbezpečnější způsob, jak si půjčit peníze, je využít služeb některé z bank. Ty se musí řídit zákonem o bankách a podléhají bankovnímu dozoru, v ČR je jím ČNB. Tudíž riziko podvodu ze strany peněžního ústavu je minimální. Problém nastává spíš ze strany klienta, který zamíří hned do prvního peněžního ústavu a nehledá, zda tu není jiný, který mu nabídne pro něho výhodnější podmínky. V současnosti působí v ČR 44 bank. Některé z nich se specializují jen na vybrané produkty, to jsou tzv. specializované banky a ty, které nabízí široké spektrum služeb. Dnes banku najdeme prakticky na každém rohu, informace o ní můžeme získat také na internetu z pohodlí domova, reference nám mohou poskytnout i známí. Dalším velmi významným znakem typickým pro banky, je povinnost uvádět tzv. RPSN, nebo-li ROČNÍ PROCENTNÍ SAZBU NÁKLADŮ. Na jejím základě může člověk uvažující o půjčce zjistit, jak jsou nabídky jednotlivých bank drahé. Říká nám, kolik procent z původní dlužné částky musí klient za jeden rok zaplatit v souvislosti se splátkami, poplatky, správou a dalšími výdaji spojenými s půjčkou. Tak si můžeme velmi rychle a snadno udělat představu, která banka nám nabízí výhodnější produkt.

Na našem bankovním trhu figurují rovněž Družstevní záložny. Ty však nemají bankovní licenci, řídí se jinými pravidly a nemůžeme je tedy mezi banky řadit. Dalším významným rozdílem je také to, že v bance se stáváme klientem. V družstevní záložně členem družstva na základě členského podílu.

Některé bankovní i nebankovní společnosti nabízejí tzv. ON-LINE PŮJČKY. Můžeme tak požádat o různé druhy úvěrů, půjček nebo o kreditní kartu a zároveň poměrně rychle porovnat nabídky. Výhodou je neomezený přístup, především pro ty, kdo jsou časově vytíženi nebo mají nepříznivou pracovní dobu. Nemusíme tak hledat banku, vše vyřídíme z pohodlí domova. Zároveň máme čas na rozmyšlenou a nikdo na nás netlačí s podpisem smlouvy. Pozor si ovšem musíme dát na nebankovní společnosti se „zaručenými“ půjčkami. Nezkoumají naší bonitu, nechtějí ručení a jednají rychle. Dobře si proto rozmysleme naše kroky při rozhodování. Mohli bychom na ně doplatit.

 Zodpovědně bychom se měli chovat i při sjednávání PŮJČKY PO TELEFONU (případně sms půjčky). Typické jsou právě pro nebankovní společnosti. Takto si můžeme půjčit až 150.000 Kč. Kontaktní údaje vyplníme na internetu, zbytek se sjednává po telefonu. Peníze pak přijdou poštou nebo na náš běžný účet. U těchto obchodů se také nezkoumá bonita klientů a měli bychom být rozhodně ostražití.

Anketa