Tento web využívá soubory cookies. Pro úplnou funkčnost stránek musíte s využitím cookies souhlasit. Souhlas je možné kdykoliv odvolat. Souhlasím

Poradíme vám Finanční test

CZ   EN

Přihlášení

X

Vyplňte jméno své skupiny a přihlašte se kliknutím na tlačítko "Přihlásit".

Vzdělávání

Vzdělávání

Zvyšte si svou kvalifikaci prostřednictvím akreditovaných rekvalifikačních kurzů!

Projekty EU

Projekty EU

Projekty Evropského sociálního fondu – projekty, které Vám pomohou.

Agentura práce

Agentura práce

Hledáte zaměstnání nebo hledáte vhodné zaměstnance? Využijte služeb naší agentury práce!

Hodnota peněz a inflace

Hodnota peněz se dá zjednodušeně vyjádřit jako jejich kupní síla. Tedy kolik zboží nebo služeb jsme schopni za danou sumu koupit (jak velkou část spotřebního koše lze koupit za jednu peněžní jednotku). Závisí i na tom, jaké množství peněz obíhá v ekonomice. Je nutné podotknout, že z ekonomického pohledu se obtížně definuje, a má několik významů. Spotřební koš představuje modelovou spotřebu průměrné domácnosti. Přibližně 700 položek, které obsahuje, jsou rozděleny do 12ti skupin – např. potravinářské zboží, nepotravinářské zboží a služby).

Je všeobecně známo, že hodnota peněz postupem času kolísá. Jinou hodnotu měla koruna před rokem, jinou má dnes a rozdíl bude i za deset let. Časová hodnota peněz je proto velice důležitá pro plánování peněžních toků v budoucnosti a rovněž pro stanovení úrokových sazeb. V případě, že hodnota peněz v čase klesá (oslabení měny) a jejich množství v ekonomice naopak stoupá, hovoříme o tzv. inflaci. Statisticky se dá inflace vyjádřit a měřit jako přírůstek indexů spotřebitelských cen. Ty patří u nás k nejvýznamnějším indikátorům vývoje cen. V České republice měří inflaci Český Statistický úřad. Míra inflace se vyjadřuje v procentech a v roce 2013 činila průměrná míra inflace 1,4%. V případě růstu inflace rostou také úrokové sazby, které stanovuje ČNB. V závislosti inflaci dochází k valorizaci (navyšování) důchodů. O kolik důchody vzrostou, stanovuje vyhláška.

Opakem inflace je deflace. Množství peněz v oběhu klesá a jejich hodnota se zvyšuje.

Anketa